Dokumentace je základ

Prodáváte dům? V případě , že ano, měli byste vědět, že jste povinni předat kupujícímu nejen Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB, pokud nebyl dům postaven před rokem 1947), ale i stavební dokumentaci. Přečtěte si proč.

 

Právní úprava povinného držení dokumentace skutečného provedení stavby popř. zjednodušená dokumentace stavby (pasport stavby) je v tuzemsku uzákoněna ve dvou předpisech – zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (známý hlavně jako „stavební zákon“) a dále pak vyhláška č. 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb.

Co říká stavební zákon

V § 125 je výslovně uvedeno, že vlastník stavby je povinen uchovávat po celou dobu trvání stavby ověřenou dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení podle vydaných povolení. Či-li to, co bylo potřeba pro kolaudaci je nutno po celou dobu trvání stavby uchovávat.

V případě, kdy dokumentace stavby nebyla vůbec pořízena, nedochovala se nebo není v náležitém stavu, je vlastník stavby povinen pořídit dokumentaci skutečného provedení stavby. Při změně vlastnictví ke stavbě (prodej domu, apod.), odevzdá dosavadní vlastník dokumentaci novémuvlastníkovi stavby.

Pokud ji stavebník nemá, je povinen tuto dokumentaci pořídit.

Umožňuje-li to zákon, postačí zjednodušený pasport stavby. To je např. možné v situaci, kdy stavba byla v minulosti řádně povolena a zkolaudována, dochovaly se doklady či jiné důkazy o jejím řádném povolení a slouží svému účelu, ale ověřená dokumentace odpovídající jejímu skutečnému provedení nebyla dochována, příp. nebyla vůbec pořízena nebo není v náležitém stavu. Pak postačí zjednodušený pasport. Jeho vyhotovení stojí cca 10 – 20 tisíc Kč.

Co hrozí, pokud prodávající neuposlechne a dokumentaci nedodá

Kromě toho, že se kupující bude na prodávající určitě hodně zlobit, hrozí prodávajícímu ze strany stavebního úřadu pokuta.

Tuto upravuje zvláštní předpis, který se nazývá zákon o územním plánování a stavebním řádu, a její výše může být až 25.000,-Kč.  A pozor, promlčecí doba od uzavření kupní smlouvy je tříletá. Takže kupující má dost času na to, aby prodávajícího spravedlivě udal. A pokud prodávající ve správním řízení pokutu dostane, tak její zaplacení se promlčí až za šest let.

Zdroj: spřátelený a spolupracující server www.realitnimaturita.cz 

Ivana Cikánková
Jsem propagátorkou vědomého přístupu k realitnímu obchodu a klientům. 18 let zkušeností mě inspiruje k tomu, že s ženským přístupem a intuicí ukazuji a pomáhám lidem i makléřům se lépe orientovat na realitním trhu. Jsem autorkou knihy Jak prodat nemovitosti s maximálním ziskem a ebooku zdarma Jak se nespálit při prodeji nemovitosti. Jsem zakladatelkou projektu Ženy v realitách Můj příběh si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Získejte eBook zdarma: Jak se NESPÁLIT při prodeji nemovitosti

  5 chyb, které už udělali jiní a vy je dělat nemusíte.

  Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u nás v bezpečí a budeme (Tobi real estate services s.r.o, Brtnice 201, 25169, Velké Popovice, IČ: 05447011) je na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy. Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání eBooku a dalších e-mailů ode nás, které se budou týkat informací realitního a vzdělávacího tématu . Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.

 • Rubriky
 • Přidejte se k nám na facebooku
 • Jak prodat nemovitosti s maximálním ziskem

   

   

  hardcoverstack_621x739